top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıKIVILCIM CAYLI

Nedir bu Neuralink?

Aslında Neuralink'in şu anda ne olduğunu değil, gelecekte ne olacağını anlatmak istiyorum. Yani tuzak soruydu bu. Şu anda ne olduğuyla ilgili bir çok kaynak var. Video haberler, blog yazıları, teknoloji makaleleri ve benzerleri. Rahatlıkla bulabilirsiniz.


Elon Musk olağan dışı bir kişilik. Başarılı, dünya çapında ve büyük işler kurmuş yüzlerce insan var, ben bunlardan daha farklı bir perspektife oturtuyorum.

Musk, diğerlerinden farklı olarak bu büyük işleri çocukluk hayallerinden çıkarmayı başarmış. Çocukluğumda Jules Verne ve H. G. Wells'i ben de çok severek okurdum. Kitapların çocuk zihnimize kurdurduğu hayallerden sürdürülebilir işler çıkarmak ise Musk'ı benzerlerinden ayıran şeylerden biri.

Hala saatlerce kitap okumasını, bir işe altındaki temel fizik yasasını en ince ayrıntısına kadar inceleyerek başlamasını, öğrenmeyi ve bilimi her şeyin ötesinde tutmasını, hem kendini hem yanındakileri fiziksel ve zihinsel olarak sonuna kadar zorlamasını, fabrikalarında çalışırken yemekhane masaları altında uyuyakalmasını takdir ediyorum (Bu ve benzeri detayları merak edenler, Ashlee Vance tarafından yazılmış biyografisini okuyabilirler). Okumanın ve çok çalışmanın küçümsendiği, işlerin en kısa yoldan halledilmesinin ve başkalarına gördürülmesinin yüceltildiği bu zamanlarda sınıfta dalga geçilen gözlüklü ve çalışkan çocukların hayattan intikamını alıyor adeta.


Peki nedir bu Neuralink?


Aslında şu anda ne olduğunu tam olarak Musk'ın da bildiğini sanmıyorum, çok umursadığını da. Bununla ne yapacağımızı daha sonra bulmak üzere şimdilik beynimize bir çip takmakla yetiniyor. Bununla hastalıkları tedavi mi edecek, radyo yayını mı yapacak, yabancı dil veya tekvando mu öğretecek bunu ileride göreceğiz. Veya belki de talep ve ihtiyaçlarımızla biz şekillendireceğiz.


SpaceX sadece bir roket değil uzayın kolonileştirilmesi vizyonuna hizmet eden teknolojilerin denendiği bir platform. Tesla sadece bir otomobil değil adeta üzerine binip seyahat edebildiğiniz bir "akıllı telefon", mobilite ve iletişim teknolojilerinin denendiği hareket eden bir laboratuvar. Bunlar salt ürünler değil, arayüz ve platform aslında. Yani, Neuralink de bir beyin/makine/IOT arayüzü, bir platform ve bununla ne yapılacağını önümüzdeki yıllarda öğreneceğiz.


Hans van Grieken'den canlı dinlediğim bir sunumda Grieken, binlerce startup şirketin yıllara yayılan iş sonuçlarının analizinden elde edilen bulguları açıklarken şöyle demişti: "Bir (teknoloji) işin(in) başarılı olmasını istiyorsanız platform cinsinden (platform birimiyle) düşünmelisiniz." Musk da bunu yapıyor.

16 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page